לקבלת ייעוץ ראשוני חייגו
054-802-5622
Facebook
בדיקת קיום צוואה

בדיקת קיום צוואה​

מכיוון שאין אדם יודע את העתיד ומכיוון שכולנו בנו אנוש ובני תמותה, ממליצים עורכי דין צוואות וירושות להכין מבעוד מועד צוואה מסודרת. יש לכך חשיבות רבה שכן בצורה כזאת מכניסים סדר בנכסים וברכוש. בצורה כזאת מונעים הרבה מאוד סכסוכים, כעסים וחיכוכים בין היורשים האפשריים. בבוא היום, לאחר שאדם הולך לעולמו, מבצעים היורשים בדיקת קיום צוואה על מנת להשלים את הדרוש ולבצע את רצונו של המוריש. 

צוואה והליך פרוצדורלי נדרש 
לא תמיד מודעים היורשים לכך כי המוריש דאג להכין מבעוד מועד צוואה. במידה ולא קיימת צוואה מסודרת, כתובה, יהיה צורך לפעול בדרך אחרת של הורשה בהתאם לחקיקה (על פי צו ירושה). אבל הדבר הטוב ביותר יהיה בדיקת קיום צוואה. לפי דעתם של עורכי דין צוואות הדבר הטוב ביותר הוא להכין מבעוד מועד צוואה ולידע את כל היורשים על קיומו ועל מקום המצאה. 

אך חשוב לציין כי למונח בדיקת קיום צוואה יש משמעות נוספת. לא מדובר אך ורק בחיפוש אחר המסמך החתום. הכנת צוואה אמנם מהווה צעד חשוב אך גם כאשר ישנה צוואה לא ניתן לגשת מיד לחלוקת הרכוש ולביצוע רצונו של עורך הצוואה. הרעיון הנוסף של בדיקת קיום צוואה הינו לוודא את האותנטיות ואת התקפות ולקבל אישור רשמי כי ניתן לפעול בהתאם לכתוב. עורכי דין צוואות וירושות מספרים כי ללא קבלת אישור לכך כי הצוואה תקינה לא ניתן למשל לבצע צעדים כמו חלוקת נכס פיזי בין היורשים או חלוקת נכס פיננסי כדוגמת חשבון בנק או פיקדון נירות ערך.  

שרייר ושות' – משרד עורכי דין, מתמחה בטיפול בירושות וצוואות מגלה כי הרעיון של בדיקת קיום צוואה הינו לא רק להראות כי ישנה צוואה. יש לקבל צו רשמי, צו קיום צוואה. עורכי דין צוואות מסבירים יש להמציא את הצוואה עצמה וכן תעודת פטירה אך זה עדיין לא מספיק. צריכים לשלם אגרה לטיפול וכן לפרסם בעיתונות את העובדה כי הוגשה בקשה בנושא זה. ראינו, אם כן כי הכנת צוואה הינה שלב חשוב ובהמשך מגישים לרשם לענייני ירושות בקשת לקיום הצוואה.